%d7%9b%d7%95%d7%aa%d7%a8%d7%aa

 מחשבון שכר עו"ס

מידע – שכר ותנאים סוציאליים

 הרשמה לעדכונים

צור קשר

שאלות?

 מידע למעסיקים

 

 


what-is-head

“צו הרחבה" הוא הוראה שמוציא שר הכלכלה מכוח סעיף 25 לחוק הסכמים קיבוציים (תשי"ז-1957), להרחבת תחולתו של הסכם קיבוצי, על קבוצות עובדים אשר לא נכללו בהסכם במקור. מעמדו של צו הרחבה הוא כשל חקיקת מגן, ומעסיק אשר על עובדיו חל צו הרחבה מחויב לכל ההוראות האמורות בו, כפי שהוא מחויב לחוק שכר המינימום, צווי ההרחבה בנושא פנסיה, דמי הבראה וכו' ביחס לכל עובדיו.

צו ההרחבה לעובדות והעובדים הסוציאליים במגזר ספקי השירותים, פורסם בעקבות הסכם עובדי הקבלן שחתמה ההסתדרות עם משרד האוצר ביולי 2015, ומטרתו השוואת תנאי השכר והתנאים הסוציאליים של עו"ס בשירותים החברתיים המופרטים, לאלו של העו"ס בשלטון המקומי. הצו חל על כל עובד ועובדת אשר העסקתם נדרשת במסגרת מכרזים של משרדי הממשלה. הכוונה היא לכל מי שממלאים תפקידים אשר תואר בעבודה סוציאלית ורישום בפנקס העובדים הסוציאליים הם בין תנאי הסף עבורם, כפי שהוגדרו במכרז לאספקת השירות.

צו ההרחבה נכנס לתוקף ב-1 במרץ 2017, והחל ממועד זה הוא הוראה מחייבת עבור המעסיקים עליהם הוא חל.

מעסיק שאינו פועל על פיו ביחס לעובדים עליהם צו ההרחבה חל, פוגע בזכויותיהם, וחשוף לתביעה בבית הדין לעבודה, כמו גם לסנקציות מצד המשרד הממשלתי המפקח על פעילותו. יודגש, כי אין להתנות מתן זכויות מתוקף צו ההרחבה, בקבלת תקציב כזה או אחר ממשרדי הממשלה, ומיום כניסת הצו לתוקף על המעסיק לפעול על פיו ללא תלות בתקציב המועבר לו.

home

 


ברכת יו"ר האיגוד – צפרא דוויק

%d7%96%d7%9b%d7%95%d7%aa%d7%95%d7%9f-%d7%a2%d7%9d-%d7%aa%d7%99%d7%a7%d7%95%d7%a0%d7%99%d7%9d-8-9-2016-pdf-adobe-acrobat-proעובדות ועובדים סוציאליים יקרים,

אנו בפתיחתה של תקופה חדשה עבור ציבור העובדות והעובדים הסוציאליים. לאחר למעלה משני עשורים בהם הלכה והעמיקה מגמת הפרטת השירותים החברתיים, תוך פגיעה הולכת וגוברת במעמד העובדות והעובדים הסוציאליים, השכר ותנאי העבודה. "צו ההרחבה" אשר נכנס לתוקף בימים אלו, מהווה שינוי כיוון, והזדמנות לתקן עיוות רב שנים. הישג זה, שהוא תוצאה של הסכם עובדי הקבלן משנת 2015, אותו הוביל יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ואיגוד העובדים הסוציאליים לצידו, הוא אחד מהישיגינו החשובים ביותר בשנים האחרונות. משמעותו, כי לראשונה מאז החלה הפרטת השירותים החברתיים, יזכו העובדות והעובדים הסוציאליים בשירותים השונים בתחום הרווחה, בריאות הנפש ועוד, לתנאי שכר ותנאים סוציאליים שווים לעמיתיהם בשירות הציבורי, אך לא פחות חשוב מכך, הוא מבטא שינוי מגמה במידת האחריות שהמדינה נוטלת על מי שעמלים יום יום במתן השירותים החברתיים לאזרחיה.

הישג זה לא היה מתאפשר אלמלא גילויי הסולידריות המרשימים בשנים האחרונות בין עובדי המגזר הציבורי המאורגנים, לבין עובדי המגזר הפרטי, וללא פעולתם העקשנית של עו"ס פעילים מקרב העובדים המופרטים במסגרת חטיבת "עמותא" באיגוד, שלחמו ללא לאות למען צו ההרחבה, ושעבודתם נושאת פרי בימים אלו. אך המלאכה טרם הושלמה, וגם עתה נדרשת מאתנו מעורבות וסולידריות, ומוטלת עלינו האחריות להפוך את מילות ההסכם למציאות בשטח.

על מנת שנוכל לאכוף את צו ההרחבה, ולוודא שתרבות כיבוד ההסכמים תושרש בקרב המעסיקים במגזר הפרטי, האיגוד זקוק לשיתוף הפעולה שלכם ושלכן – בדיווח בזמן אמת, ובנכונות לעמוד מול המעסיקים לדרוש את המגיע לכן. האיגוד יעניק סיוע לכל עובד ועובדת חברי איגוד שיבחרו לעשות זאת.

אנו נמשיך להיאבק למען תנאי שכר מכבדים וראויים למען כלל העובדות והעובדים הסוציאליים, ואני בטוחה כי עוד נכונו לנו הישגים רבים בהמשך.

sig

wage_head

הזכותון לצו ההרחבה

%d7%96%d7%9b%d7%95%d7%aa%d7%95%d7%9f

 

צו ההרחבה מביא עמו זכויות רבות, ופרטים רבים שצריך להכיר כדי לוודא שתקבלו את מלוא זכויותיכן. כדי לעזור לך להתמצא בסבך, הוצאנו זכותון מפורט הכולל את כל מה שצריך לדעת על צו ההרחבה – השכר והתוספות השונות, תנאים סוציאליים, ימי חופשה ומחלה, הפרשות לפנסיה וקרן השתלמות ועוד. את הזכותון ניתן להוריד בקישור – לחצו כאן

המידע שבזכותון מתעדכן מעת לעת, עם עדכוני השכר במשק, פעימות ההסכמים, עליית שכר המינימום וכו', ועל כן מומלץ להצטרף לרשימת התפוצה שלנו לעדכונים בנושא צו ההרחבה.

העדכונים וחוזרים רלוונטיים יפורסמו גם הם בעמוד זה. לעיון בחוזרים ועדכונים שפורסמו, לחצו כאן.

תשובות לשאלות נפוצות בנושא צו ההרחבה, ניתן למצוא כאן, וכמובן שתמיד אפשר לפנות בכל שאלה לנציגי האיגוד, או ליצור עמנו קשר כאן באתר האיגוד.

home

חוזרים ועדכונים

חלק מתוספות השכר בצו ההרחבה מתעדכנות מעת לעת, וחשוב לעקוב אחר העדכונים כדי לוודא שתשלום השכר מתבצע באופן נכון. בהמשך תמצאו חוזרים רלוונטיים שיתעדכנו ככל שיתפרסמו עדכונים חדשים.

שם חוזר פירוט תאריך פרסום
נספח לזכותון: טבלת השכר המשולב טבלת השכר המשולב משמשת לחישוב השכר המשולב בהתאם לוותק והדרגה. יודגש, כי השכר המשולב הינו רק חלק ממרכיבי השכר, ובנוסף לו יש תוספות שכר המפורטות בזכותון. 14/12/2016
עדכון שכר המינימום לחישוב ההשלמה רכיב ההשלמה לשכר המינימום מחושב בהתאם ל"סכום הבסיס", המתעדכן אחת לשנה בחודש אפריל בהתאם לעדכון השכר הממוצע במשק. עדכון זה מתייחס לשכר המינימום לחישוב ההשלמה החל מחודש אפריל 2016. שימו לב שסכום הבסיס לחישוב ההשלמה שונה משכר המינימום במשק 14/12/2016
עדכון תעריף יום הבראה ערך יום הבראה מתעדכן אחת לשנה בהתאם לשינוי במדד המחירים. שימו לב שחישוב דמי ההבראה להם זכאי העובד מתבצע בהתאם למספר ימי ההבראה להם הוא זכאי ובהתאם לתעריף. 14/12/2016
עדכון תעריף קצובת ביגוד ערך יום הבראה מתעדכן אחת לשנה בהתאם לשינוי במדד המחירים. 14/12/2016
home

מחשבון שכר עו"ס

social_calcחישוב השכר בהתאם לכללים הנהוגים
במגזר הציבורי (ובהתאם לצו ההרחבה) הוא תהליך מורכב ומסובך. כדי לעזור לפשט את התהליך, ולאפשר לכל עובדת ולמעסיקים להבין מה השכר בהתאם לצו ההרחבה, העלינו לאתר האיגוד מחשבון שכר אינטרנטי. במחשבון יש לעקוב אחר ההנחיות ולהזין את כל הפרמטרים הרלוונטיים
לחישוב השכר.

שימו לב, שהמחשבון אינו מספק הדמיית שכר מלאה, אלא כולל את מרכיבי השכר הבסיסיים, מה שמכונה לרוב בתלוש "שכר בגין משרה". הוא אינו כולל רכיבי עבודה נוספות (שעות נוספות, משמרות), החזרי הוצאות וכו'. לקבלת התמונה המלאה מומלץ להיעזר במחשבון
ובזכותון, ולפנות במידת הצורך לנציגי האיגוד.

למחשבון – לחצו כאן

 

home

 

 


 

 

faq

 

ריכזנו בהמשך רשימה של שאלות ותשובות נפוצות העולות סביב צו ההרחבה. במידה ולא מצאת ברשימה או בזכותון תשובה לשאלותיך, אפשר לפנות בכל שאלה לנציגי האיגוד ישירות, או לשלוח לנו פניה כאן באתר האיגוד.

 

מה זה צו הרחבה?

expand_more

מה זה צו הרחבה?

“צו הרחבה" הוא הוראה שמוציא שר הכלכלה מכוח להרחבת תחולתו של הסכם קיבוצי, על קבוצות עובדים אשר לא נכללו בהסכם במקור. מעמדו של צו הרחבה הוא כשל חקיקת מגן, ומעסיק אשר על עובדיו חל צו הרחבה מחויב לכל ההוראות האמורות בו, כפי שהוא מחויב לחוק שכר המינימום, צווי ההרחבה בנושא פנסיה, דמי הבראה וכו' ביחס למי שאינם עו"ס.

צו ההרחבה לעובדות והעובדים הסוציאליים במגזר ספקי השירותים, פורסם בעקבות הסכם עובדי הקבלן שחתמה ההסתדרות עם משרד האוצר ביולי 2015, ומטרתו השוואת תנאי השכר והתנאים הסוציאליים
של עו"ס בשירותים החברתיים המופרטים, לאלו של העו"ס בשלטון המקומי. הצו חל על כל עובד ועובדת אשר העסקתם נדרשת במסגרת מכרזים של משרדי הממשלה. הכוונה היא לכל מי שממלאים תפקידים אשר תואר בעבודה סוציאלית ורישום בפנקס העובדים הסוציאליים הם בין תנאי הסף עבורם, כפי שהוגדרו במכרז לאספקת השירות.

צו ההרחבה הוא הוראה מחייבת, ומעסיק שאינו פועל על פיו ביחס לעובדים עליהם צו ההרחבה חל, פוגע בזכויותיהם, וחשוף לתביעה בבית הדין לעבודה, כמו גם לסנקציות מצד המשרד הממשלתי המפקח על פעילותו. יודגש, כי אין להתנות מתן זכויות מתוקף צו ההרחבה, בקבלת תקציב כזה או אחר ממשרדי הממשלה,
ומיום כניסת הצו לתוקף על המעסיק לפעול על פיו ללא תלות בתקציב המועבר לו.

פירוט של הזכויות מתוקף ניתן למצוא בזכותון

 

האם ניתן לחייב אותי לוותר על זכויות מצו ההרחבה?

expand_more

המעסיק שלי החתים אותי עם הקבלה לעבודה על חוזה שבו הוסכם כי לא יחולו עלי הוראות הסכמים קיבוציים או צווי הרחבה כלשהם. האם זה אומר שלא מגיע לי לקבל את הזכויות מצו ההרחבה?

לא ניתן "לוותר" על צו ההרחבה. מעמדו החוקי של צו ההרחבה הוא כשל "חקיקת מגן", כלומר זכויות המוקנות לעובד אשר לי ניתן לוותר עליהן, גם אם העובד מסכים לכך, בכתב או בדרך אחרת. דוגמה לכך היא חוק שכר המינימום – גם אם עובד הסכים לעבוד תמורת שכר נמוך
משכר המינימום במשק, המעסיק בתנאים אלו  עובר על החוק, והעובד יוכל לתבוע אותו.

 

על מי חל צו ההרחבה?

expand_more

המעסיק שלי טוען שצו ההרחבה לא חל עליו כי זו עמותה\חברה פרטית. האם הוא צודק?

לא – צו ההרחבה מיועד  דווקא לעמותות וחברות פרטיות! מטרתו היתה להשוות את תנאיהם של העובדים בארגונים במגזר הפרטי לאלו של עובדי הרשויות המקומיות. צו ההרחבה חל על כל עו"ס המועסקת ע"י ארגון המספק שירותים לאחד ממשרדי הממשלה, ושהעסקתה נדרשת בהתאם לתנאי המכרז.
במידה ואת עונה לקריטריונים של צו ההרחבה, והמעסיק לא מוכן לשלם, פני אלינו ונסייע לך למצות את זכויותיך.

 

מה לגבי מעסיקים שכבר משלמים בהתאם להסכם הקיבוצי, לפני כניסת צו ההרחבה?

expand_more

המעסיק שלי משלם לעו"ס בהתאם להסכם הקיבוצי כבר הרבה שנים. האם צפויים גם אצלנו שינויים בעקבות צו ההרחבה?

לא מעט מעסיקים טוענים שהם משלמים בהתאם להסכם הקיבוצי, אך חלקם לא באמת עושים זאת, לא פעם מתוך חוסר היכרות עם מבנה השכר המורכב ועם כלל הזכויות מכוח ההסכם. צו ההרחבה הוא הזדמנות לעשות סדר גם במקומות שבהם לכאורה כבר עובדים על פיו, היות ועכשיו המעסיקים מחויבים על פי חוק ליישום אחיד של רשימת זכויות מוגדרת. אנו ממליצים לפנות לאיגוד לקבלת ייעוץ או להפנות את המעסיק אלינו כדי לוודא שהכל מתנהל כשורה. בנוסף, צו ההרחבה מביא עמו
שורה של זכויות ותנאים נלווים, וחשוב לשים לב שהמעסיק פועל על פיו. אנחנו נשמח לסייע גם למעסיקים להטמיע את צו ההרחבה בארגון בצורה מיטבית.

 

האם מסלול נמרץ רלוונטי למי שכבר עובדת במקצוע?

expand_more

התחלתי לעבוד במקצוע לפני כניסת צו ההרחבה. האם אני צריכה להתחייב לשנתיים כדי לקבל את הקידום בוותק? האם מסלול נמרץ רלוונטי עבורי?

מסלול נמרץ א' הוא הסדר המאפשר לעובדת להתחייב להתמיד שנתיים בעבודה, ולקבל בתמורה קידום של שתי שנות וותק מהיום הראשון לעבודה. בכך הוא מסייע לשפר משמעותית את שכרן של עובדות חדשות. עם זאת, התחייבות לשנתיים על מנת לקבל קידום של שנתיים בוותק נדרשת אך ורק מעובדת
חדשה במקצוע, שאין לה וותק בעבודה בטיפול ישיר. מי שכבר צברו וותק יתחייבו למספר שנים מופחת או לא יתחייבו כלל, בהתאם לטבלה:

וותק עבודה בטיפול ישיר כללי מסלול נמרץ א
0-1 תתבקש להתחייב לשנתיים עבודה בטיפול ישיר, בתמורה תקבל קידום של שנתיים בוותק
2-4 תתבקש להתחייב לשנה אחת בלבד, בתמורה תקבל קידום של שנתיים בוותק
5 ומעלה תקבל קידום של שנתיים בוותק ללא התחייבות, גם אם בעבר לא חתמה על מסלול נמרץ

עובדת שהשלימה שנת התחייבות אחת במסלול נמרץ א', או שקיבלה את הקידום בוותק גם ללא התחייבות מכיוון שצברה וותק של 5 ומעלה במקצוע, זכאית להצטרף למסלול נמרץ ב. פרטים נוספים ניתן למצוא בזכותון.

 

האם מותר להעסיק אותי כעובדת שעתית?

expand_more

בחוזה שלי אני מוגדרת כעובדת שעתית. האם יש הבדל בין העסקה שעתית לחודשית? האם זכויותי נפגעות כתוצאה מכך, והאם למעסיק מותר להעסיק אותי באופן זה?

ככלל, העסקה שעתית היא דבר מותר על פי חוק (כמובן כל עוד המעסיק עומד בחובותיו) וצו ההרחבה אינו אוסר אותה. עם זאת, הזכויות המוקנות לעובדת מתוקף צו ההרחבה מקשות על קיום מתכונת העסקה שעתית תוך שמירה על זכויות העובדת, ועל כן אנו ממליצים למעסיקים לא לנהוג כך ולעובדים לא להסכים להעסקה שעתית. זאת מכיוון שחישוב חלק מתוספות השכר, שעות העבודה ועוד בנויים עבור העסקה חודשית.
מעסיקים שיבחרו לנהוג כך, עשויים למצוא עצמם מפרים את זכויות העובדים, גם אם שלא במתכוון.
בנוסף, גם במקרים בהם המעסיק מקיים את מלוא חובותיו על פי חוק, העסקה שעתית עשויה לפוגע בעובד, בעיקר בנושא תשלום עבור חופשות החגים, ועל כן כאמור אנו ממליצים שלא לנהוג באופן זה.
במידה והמעסיק מתעקש על כך מומלץ להתייעץ עם האיגוד.

 

מה לעשות אם המעסיק שלי לא קיבל עדכון לתקציב שלו מהמשרד הממשלתי?

expand_more

המעסיק שלי טוען שהמשרד שמתקצב אותו לא עדכן את תעריף הפעלת השירות, ולכן הוא לא יכול לשפר את השכר שלי והתנאים הסוציאליים כפי שנדרש בהתאם לצו ההרחבה. האם מותר לו? מה עלי לעשות?

לזכויות מתוקף צו ההרחבה יש מעמד כשל חוק, ועל כן המעסיק מחוייב לקיים את צו ההרחבה כלשונו, בלי קשר להכנסות שלו מהמדינה או ממקורות אחרים. כפי שלמעסיק שלך אסור להפסיק לשלם את חשבון החשמל, או לעבור על חוק שכר מינימום מכיוון שלא קיבל תקציב מספק לטענתו, כך הוא מחוייב לקיים את הוראות צו ההרחבה.
לצד זאת, אנו מודעים לפערים ובעיות באופן תקצוב השירותים השונים על ידי משרדי הממשלה, וככל שישנה בעיה יש לעדכן את האיגוד כדי שנוכל לברר את הנושא מול משרדי הממשלה הרלוונטיים, אך בשום אופן אין לקשור בין בעיות מסוג זה לזכויות העובדים בהתאם לצו ההרחבה והחוק.

 

מה ההבדל בין רישום כעו"ס, הצטרפות לאיגוד, והצטרפות לאגודה לקידום העבודה הסוציאלית?!

expand_more

נרשמתי כעו"ס במשרד הרווחה – האם אני חברה באיגוד? מה ההבדל בין איגוד לאגודה? ואיך נרשמים לכל אחד מהדברים?

ננסה לעשות קצת סדר:

 1. רישום כפנקס העובדים הסוציאליים במשרד הרווחה – הרישום בפנקס נדרש על פי חוק מכל בוגרת עבודה בוציאלית המבקשת לעסוק במקצוע. הרישום מתבצע במשרד הרווחה, והוא פרוצדורה שאינה קשורה לאיגוד העו"ס ומוסדותיו. חשוב לציין שחל איסור על פי חוק לעסוק במקצוע ללא רישום. פרטים נוספים על הליך הרישום ניתן למצוא באתר משרד הרווחה.
 2. הצטרפות לאיגוד העובדים הסוציאליים – החברות באיגוד היא וולנטרית ועל מנת להיות חברה יש למלא טופס הצטרפות להסתדרות, שהאיגוד הוא חלק ממנה. לכן, לא כל עו"ס היא חברה באיגוד, אלא רק מי שבחרה בכך באופן פעיל. חברות באיגוד נותנת לך הגנה וסיוע במיצוי זכויותיך במקום העבודה, אפשרות לקבל ייעוץ בנושא שכר, ומגוון הטבות לחברי האיגוד וההסתדרות. לפרטים נוספים והצטרפות לחצו כאן.
  את דמי החבר באיגוד משלמת העובדת, במקומות עבודה מאורגנים 0.95% מהשכר באמצעות תלוש השכר (התשלום יורד מהמשכורת והמעסיק מעביר אותו להסתדרות), ובמקומות שאינם מאורגנים, באופן פרטני באמצעות כרטיס האשראי (25 ש"ח בחודש).
 3. הצטרפות לאגודה לקידום העבודה הסוציאלית – האגודה היא גוף שמופעל על ידי האיגוד, אבל מדובר בשני גופים נפרדים וצריך להצטרף לכל אחד מהם בנפרד. האגודה לקידום העבודה הסוציאלית פועלת לקידום המקצוע ולקידומם המקצועי של העובדים הסוציאליים בתחומים השונים בין היתר ע"י קיום השתלמויות, סמינרים וימי עיון מקצועיים, השתלמויות בתנאי נופש, כנסים מקצועיים וכו'; קידום יחסי הציבור ותדמית המקצוע; קשרים בינלאומיים עם עמיתים ואיגודים מקצועיים של עובדים סוציאליים, הוצאה לאור של ביטאון מידעו"ס ועוד.
  החברות באגודה מקנה השתתפות בהשתלמויות מסובסדות ומוזלות במוסדות הלימוד המובילים בארץ. תכני ההשתלמויות מעוצבים במיוחד עבור ציבור העו"ס בשיתוף עם הוועדה לקידום מקצועי באיגוד.
  על מנת להצטרף לאגודה, יש למלא את טופס ההצטרפות, לשלוח אותו למזכירות האגודה בכתובת aguda@socialwork.org.il , ולמסור העתק ממנו למעסיק.
  בעקבות צו ההרחבה עובדות עליהן חל הצו זכאיות לשתלום דמי חבר לאגודה לקידום העבודה הסוציאלית ע"י המעסיק.home


wage_head

 עובדי האיגוד עומדים לרשותכם לכל שאלה, התייעצות ולסיוע במיצוי זכויותיכם\ן.

ניתן ליצור עמנו קשר גם כאן באתר האיגוד


חטיבת השירותים המופרטים

personמזכיר איגוד מקצועי: בועז גור
phone03-6921816
placeארלוזורוב 93, תל אביב-יפו


מחוז תל אביב

personיו"ר מחוז: עו"ס אריה אהרן
phone03-6921252
placeארלוזורוב 93, תל אביב-יפו


מחוז ירושלים

personיו"ר המחוז: עו"ס ציפי בר
phone02-6207356 02-6233839
placeבית ההסתדרות, רח' שטראוס 17, ירושלים


מחוז חיפה והצפון

personיו"ר המחוז: עו"ס ששון גמליאל
phone04-8610148 04-8610222
placeבית ההסתדרות, רח' חורי 2, חיפה


מחוז דרום

personיו"ר המחוז: עו"ס אריאלה סדון
phone08-6463038 08-6450020
placeבית ההסתדרות, דרך הנשיאים ת.ד 627, באר-שבע


המשרד הראשי

phone03-6921180
print03-6921148
placeארלוזורוב 93, תל אביב-יפו

צו ההרחבה מביא איתו שינוי גדול בצורת ההעסקה, וידרוש התאמות רבות ושינוי גישה מצד המעסיקים. כדי שתוכלו לדרוש את המגיע לכן, ולעשות זאת יחד, ולא כל אחת לבד מול המעסיק, אנחנו מזמינים אתכן לארגן מפגשי הסברה במקומות העבודה עם נציגי האיגוד. נסייע לכן להכיר לעומק את הזכויות בצו ההרחבה, ולעבוד יחד מול המעסיק למיצוי זכויותיכן.

מלאו את השאלון שבהמשך ונחזור אליכן בהקדם.