פורסם ב: מאת בקטגוריות כתבות מוצגות, פעילות האיגוד.

ריכוז כתבות בנושא השביתה בתחנות בריאות הנפש מכלי התקשורת:

לקריאת הכתבה ב- Ynet

לקריאת הכתבה ב- The Marker

לקריאת הכתבה ב-nrg

 

לשמיעת ראיון עם יו"ר האיגוד, צפרא דוויק, ברשת ב': (תמלול לאחר השמע)

אסתי פרז : הפסיכולוגים והעובדים הסוציאליים בתחנות בריאות הנפש החלו היום בשביתה ללא הגבלת זמן. הם מוחים על מה שהם מגדירים הפקרת ביטחונם התעסוקתי והפקרת ציבור המטופלים. שלום כתבתנו לענייני בריאות, דקלה אהרון שפרן.
דקלה אהרון. שפרן : שלום אסתי. אז מהיום ועד להודעה חדשה לא יינתן שירות ב-54 מרפאות ציבוריות לבריאות הנפש ברחבי הארץ. המרפאות הללו מעניקות שירות לקרוב ל-56 אלף מטופלים בשנה, מתוכם כעשרת אלפים ילדים. הפסיכולוגים והעובדים הסוציאליים, העובדים של המרפאות הציבוריות, הכריזו על שביתה לזמן בלתי מוגבל בעקבות מה שהם מגדירים כ"חשש לביטחונם התעסוקתי והפגיעה במטופלים בעקבות הרפורמה בבריאות הנפש". העובדים טוענים שהמדינה חזרה בה מההבנות שהושגו וכך היא מפקירה את ביטחונם התעסוקתי של הפסיכולוגים והעובדים הסוציאליים. עוד הם טוענים כי מאז הכניסה של הרפורמה לתוקף משרד הבריאות מסתיר נתונים בנוגע לנפח הפעילות במרפאות לבריאות הנפש, פוגע באופן חמור בהתמחויות של הסטודנטים לפסיכולוגיה ומקפיא תקנים במרפאות הציבוריות. במשרד הבריאות אמרו לנו היום שלא התקבלה כל הודעה אודות השביתה ושהטענות שמועלות משוללות אחיזה במציאות. עוד אמרו לנו במשרד הבריאות שהם נמצאים במו"מ עם ההסתדרות ושההודעה על השביתה אינה תואמת את הסיכומים עם יושב ראש ההסתדרות.
אסתי פרז : דקלה תודה. שלום לך צפרא דואק.
צפרא דואק : שלום וברכה.
אסתי פרז : נחשבת ראש איגוד העובדים הסוציאליים. מה קרה עכשיו, בנקודת הזמן הזו, שאמרתם : זהו, זה הקש ששבר את גבנו?
צפרא דואק : שני דברים או שלושה דברים מרכזיים קרו. קודם כל, אני מוכרחה להדגיש שהשביתה שלנו היא שביתה חברתית מעין כמוהה, בראש ובראשונה. אנחנו לוחמים על בריאות נפש הציבורית בישראל, על הזכות של כל אזרח במדינה להכנס לתחנה או למרפאה לבריאות נפש, לדפוק בדלת, להגיד : "יש לי מצוקה, יש לי לחץ רגשי, אני מבקש טיפול". בלי שהוא יצטרך לעבור רופא משפחה, בלי שהוא יצטרך לקבל אבחנה של פסיכיאטר, בלי שהוא יצטרך לקבל הפניה שרק אחרי שהפסיכולוג או העובד הסוציאלי יראו אותו ויגידו שיש לו הפרעה כזו או אחרת שמוגדרת במילון של ההפרעות הנפשיות, רק אז יהיה לו זכות לטיפול. במדינה שנמצאת במצב כמו שלנו, צריכה להיות אפשרות כזאתי שכל אחד מאיתנו יוכל להכנס ולדפוק בדלת בלי טופס 17 ובלי ביורוקרטיה מיותרת.
אסתי פרז : היום אדם שזקוק לעזרה נפשית צריך את התיווך של קופת החולים.
צפרא דואק : נכון, נכון, נכון. לא זאת אף זאת, אלא שנרשם לו בתיק האישי, בתיק הרפואי, נרשמת לו אבחנה ומחר את רוצה לעשות פרמיה לביטוח, אז אומרים : סליחה, יש לך הפרעה. ומחר הילד רוצה ללכת, הנער, רוצה ללכת לאיזה יחידה סודית או לאיזה תפקיד רגיש, אז אומרים לו : סליחה, כתוב לך…
אסתי פרז : אבל מה הבעיה עם זה שהנתונים האלה יהיו באמת פתוחים בפני מי שצריך, למה להסתיר?
צפרא דואק : זאת השאלה – מי צריך? ואנחנו אומרים – אין בעיה, אם יש חשש לאובדנות או בעיה רפואית שניתנת עבורה תרופה, ברור שרופא המשפחה צריך לדעת. אבל אם נפטרת לי אימא ואני במצוקה נפשית ואני רוצה סיוע בעניין או אני ובעלי בתהליך של פירוק משפחה ואני רוצה סיוע או ילד חולה חלילה ואנחנו צריכים סיוע כהורים, למה אנחנו צריכים לקבל הפרעה על זה? אבחנה להפרעה על הדבר הזה ולמה כל העולם ואישתו צריך לדעת את זה? אומרים לנו במשרד הבריאות : אי כזה דבר, זה צריך להיות פתוח, הכל צריך להיות נגיש לכולם, לכל השירותים הרפואיים. אז אל"ף אנחנו אומרים לא. בי"ת, הסתבר לנו, וזה הקש ששברו אותנו, שבבית חם, שרוצה השר ליצמן לקבוע שהאוכלוסייה החרדית תוכל לקבל את הטיפול בווק אין, בלי טופס 17 ובלי שיירשם בתיק, זה אפשרי. עובדה שהוא נתן לעמותה בשם "בית חם" את הרשות הזאתי. הייתה ועדת משנה בכנסת בשבוע שעבר, הוזמנו כל קופות החולים ואמרו : אכן, אנחנו יכולים לנהוג אחרת, לא חייבים, חוץ מקופת חולים כללית, לאומית למשל כבר הורתה לא לעשות את זה ואומרים לנו : זאת הוראה של משרד הבריאות אבל אפשר אחרת, אנחנו לא מאמינים בזה. ו"בית חם" הודו שאכן הם מקבלים אנשים לפי הוראה של… לפי אישור של משרד הבריאות. זאת אומרת, הסודיות של המטופלים ושל האוכלוסייה ומדובר בעיקר באוכלוסייה הענייה, אני רוצה להדגיש את זה, שזאת מתנה שמשרד הבריאות נותן להם. שאם אתה עני ואין לך כסף ללכת למטפל פרטי או מטפל דרך קופת חולים ולשלם את ה-120 שקל ואתה רוצה טיפול בחינם כי את עני, אז אתה תקבל גם…
אסתי פרז : אז אני אשאל אותך צפרא שאלה לא הוגנת. אז אי אפשר להמשיך את המאבק בד בבד עם העבודה השגרתית?
צפרא דואק : לא, לא, לא.
אסתי פרז : רגע, תני לי לפחות לסיים את השאלה הלא הוגנת כי התאמנתי עליה. ולהפקיר את האנשים שצריכים אתכם היום וגם מחר?
צפרא דואק : תראו, הפרעה נפשית ובעיה נפשית זה לא בעיה אקוטית שכרגע אנחנו צריכים לתת C.T או M.R.I או איזה זריקה או משהו כזה. מדובר כאן בטיפול מתמשך. בעיות אקוטיות מטופלות בבתי החולים, בחרדי המיון של בריאות הנפש.
אסתי פרז : זאת אומרת שאם מישהו צריך עכשיו עזרה אקוטית הוא יקבל אותה.
צפרא דואק : הוא יקבל אותה חד משמעית.
אסתי פרז : מי שמאיים להתאבד, לא יגידו לו : "העובדים הסוציאליים שובתים".
צפרא דואק : לא לא, אנחנו לא השבתנו את בתי חולים
אסתי פרז : זה חשוב
צפרא דואק : והעובדים הסוציאליים והפסיכולוגיים בבתי החולים לחולי נפש. רק במרפאות הקהילתיות והמרפאות של בתי החולים שהן מרפאות חיצוניות בעצם לטיפול השוטף. אז זה דבר אחד, שאנחנו אומרים שמשרד הבריאות לא אומר את הכל, לא אומר את האמת ועובדה שהוא אפשר למי שרצה לאפשר, הוא אפשק לו לשמור על הסודיות. אז נחנו דורשים סודיות לכל הקהל ושזה לא יתרוצץ בין המשרדים, בין הקופות חולים ובהוראות שונות ומשונות. זו הדרישה מספר אחת. הדבר השני זה העתיד של המקצועות של בריאות הנפש, של הפסיכולוגים והעובדים הסוציאליים.
אסתי פרז : כן.
צפרא דואק : התחייבו לפסיכולוגים שיתנו להם מלגות והבטיחו אפילו שלשו את מספר המלגות להתמחות בפסיכולוגיה ונפל לידו, בשבוע שעבר מכנסת הפסיכולוגית הראשית של משרד הבריאות את העובדים, מציגה להם מצגת ואומרת : אנחנו עכשיו עושים תרגיל בכלכלה. אם אנחנו ניתן רק שלישי ואם המרפאה תהיה מוצלחת כלכלית, אז היא תשלם את השני שליש הנוספים וככה היא תשלם למתמחה. הלא ברור לכולנו שזה לא יקרה וזה לא יקרה גם בגלל שמשרד הבריאות מסרב לחתום איתנו על הסכם שידאג לנפח עבודה שוטף למטפלים, לעובדים הסוציאליים ולפסיכולוגים בתחנות במרפאות שברשותו. זאת אומרת, הוא לא אומר למנהלים : לכו תעשו מו"מ עם קופות החולים ותקבלו מהם עבודה, אלא כל אחד יעשה מה שמתחשק ואם הוא יהיה כלכלן מוצלח, לא רק פסיכיאטר מוצלח אלא גם כלכלן מוצלח, אז יהיה לו ואם לא, ואם לא יתחשק לו, אז לא תהיה עבודה.
אסתי פרז : צפרא דואק, נדמה לי שמנית ככן את רוב הדברים שמטרידים אתכם ואתם פתחתם בשביתה עד הודעה חדשה, נקווה שהיא תהיה קצרה.
צפרא דואק : בשורה התחתונה צריך להגיד שהרוח הנושבת היא שמייבשים את התחנות והמרפאות של בריאות הנפש הציבורי במדינת ישראל ועל זה אנחנו מוחים. הבטח התעסוקה הקבועה של העובדים היא תוצר של המלחמה שלנו, היא לא היעד העיקרי.
אסתי פרז : יו"ר ראש איגוד העובדים הסוציאליים, צפרא דואק, תודה רבה.
צפרא דואק : בקשה, יום טוב.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים