פורסם ב: מאת בקטגוריות פעילות האיגוד.

 

 

אתמול אישרה פה אחד ועדת העבודה והרווחה של הכנסת העברת החוק למניעת אלימות בשירותי הרווחה לקריאה ראשונה.

 

הצעת החוק כוללת שלושה מרכיבים עיקריים:

  1. מתן סמכויות לשומרים בלשכות לשירותים חברתיים ובמתקני הרווחה, והשוואתם לסמכויות מאבטחים לכל דבר ועניין, כולל אפשרות התערבות למניעת אלימות, עיכוב התוקפים וכדומה.
  2. מתן סמכויות למנהל הלשכה ו/או למי מטעמו למנוע טיפול וקבלת שירותי רווחה ממי שתקף עובד רווחה, לתקופה של עד חצי שנה.
  3. החמרת הענישה כלפי תוקפי עובדי רווחה, כך שדינו יהיה בחוק עונש מאסר של חמש שנים.

 

הצעת חוק זו של ח"כ חיים כץ (ליכוד) ורחל אדטו (קדימה), גובשה על-ידי איגוד העובדים הסוציאליים, מרכז השלטון המקומי וארגון מנהלי הרווחה ברשויות המקומיות, בשיתוף משרד הרווחה והשירותים החברתיים, בתמיכת שר הרווחה, משה כחלון ומנכ"ל משרדו, נחום איצקוביץ. היא אינה הפתרון המושלם לבעיית האלימות נגד העובדים במחלקות הרווחה בכלל והעובדים הסוציאליים בפרט, אולם היא מהווה צעד ראשון במלחמה המשותפת שלנו למיגור האלימות נגד עובדי הרווחה. רק לאחר אישורה והפיכתה לחוק, אפשר יהיה לדרוש לבצע בה תוספות ותיקונים, שיבטיחו את שלומם וביטחונם של העובדים.  

 

בפתח הדיון אתמול אמר יו"ר הוועדה ומציע החוק, ח"כ כץ, כי הצעת חוק זו אינה מספיק חריפה וחברי הכנסת יידרשו בהמשך לבצע בה תיקונים, כך שהטיפול בנושא יהיה מקיף יותר ובכלל זאת הענישה. יצוין, כי הצעת החוק נתקלה בהתנגדויות משרד המשפטים והמשטרה, בוועדת השרים לחקיקה וכך גם בדיוני הכנסת מאתמול. בתבונה רבה נהג ח"כ כץ שמנע את דרישת משרד המשפטים להחזרת הצעת החוק לוועדת השרים לענייני חקיקה, נוכח התנגדויות אלה.

 

משרד המשפטים מתנגד לחקיקת חוק זה, כמו גם לקביעת רף ענישה לתוקפי עובדי רווחה וטוען כי הצעת חוק זו הינה סקטוריאלית, בעקבותיה יבקשו בעלי מקצועות נוספים לחוקק חוקים דומים לגביהם. טענתנו כי כיום קיים חוק זהה לעובדי חירום במערכת הבריאות (רופא, סטז'ר, אח, מיילד, חובש ועוד) ומן הדין לכלול את עובדי הרווחה כעובדי חירום, לא התקבלה על-ידי משרד המשפטים. המשרד לביטחון פנים מתנגד למתן סמכויות עיכוב, התערבות ומניעה לשומרים במתקני הרווחה. כאמור שתי נקודות אלה הן הנקודות העיקריות הנדרשות, עליהן נמשך להיאבק.

 

הדרך לאישור חוק זה עוד ארוכה. זהו צעד ראשון בדרך למניעת האלימות כלפי עובדי הרווחה. אנו מודים למרכז השלטון המקומי (פיני קבלו ואסא בן-יוסף), למנהלי לשכות הרווחה שהגיעו לוועדה: רחל וידל (בת-ים), דוד פרלה (אפרת), תמי בר-ששת (פרדס חנה-כרכור) ואלברט מור, (כפר יונה), שסיפרו בדיון על מקרי האלימות הקשים שפקדו אותם, שלא מן הנמנע האירו את הנושא וגרמו לחברי הוועדה לתמוך כאיש אחד בהצעת החוק והעברתו לקריאה ראשונה.

 

חבריי העובדות והעובדים הסוציאליים,

אתמול סגרנו את לשכות הרווחה לקבלת קהל בכל הארץ, בעקבות מקרה האלימות החמור שארע בסכנין, בו נחצה קו אדום. שלושה אחים, שלא היו מרוצים מטיפולה המסור והאחראי של עובדת סוציאלית באחותם, הגיעו לביתה, ובהיעדרה פגעו בבעלה ובבני משפחתה, תוך שימוש באלות, מוטות ברזל ואבנים, וגרמו להם לחבלות חמורות בגופם.

 

ההחלטה על סגירת הלשכות לקבלת קהל, שהתקבלה במשותף עם ארגון מנהלי הרווחה ברשויות המקומיות, הינה צעד הכרחי לזעוק את זעקתנו להגנה ואבטחה. הוא נועד בראש ובראשונה להביע הזדהות וסולידאריות מתבקשת עם עובדי הרווחה בסכנין וכן להעלות שוב את הנושא למודעות ציבורית רחבה ככל האפשר, ואכן הצלחנו לעשות זאת: למעלה מ-90 כתבות ואזכורים בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובאתרי האינטרנט פורסמו על האירוע וצעדי המחאה שלנו. מקרה האלימות בסכנין אף יעלה מחר כהצעה לסדר היום בכנסת, והמשרד לביטחון פנים יידרש לתת תשובות ופתרונות לגל האלימות נגד עובדים סוציאליים.

 

אני מודה למנהלי הלשכות לשירותים חברתיים שמילאו אחר הוראה זו של סגירת הלשכות לקבלת קהל, ובכך הפגינו סולידאריות עם העובדת הסוציאלית מסכנין ומשפחתה והדגישו כי יש לשים סוף לאלימות נגד עובדי הרווחה.

 

תופעת האלימות נגד עובדים סוציאליים נוגעת בכל אחת ואחד מאיתנו. המאבק למיגורה צריך להיות משותף לכולנו. כדי להעלות את הנושא למודעות ציבורית ולמצוא פתרון לתופעת האלימות כלפינו אנו זקוקים לשיתוף פעולה מלא של כלל העובדים הסוציאליים: נכונות של עובדים סוציאליים שחוו אלימות להתראיין בתקשורת; עובדים סוציאליים שחוו אלימות להשתתפות בוועדת הרווחה בכנסת, לקידום הצעת החוק ועוד.

 

רעיונות נוספים לפעולות מחאה נגד האלימות כלפינו יתקבלו במשרדי האיגוד בברכה.

   

                                                                                         ב  ב  ר  כ  ה

                                                                                      עו"ס איציק פרי

                                                                                     יו"ר איגוד העו"ס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים