פורסם ב: מאת בקטגוריות דע את זכויותיך.

 

בית הדין לעבודה בתל אביב יפו בתיק תע"א 11028-09 מיום 27 במרץ 2012 דן בשאלה האם התפטרות של עובדת מחמת בריאות, מבלי שציינה זאת במכתב ההתפטרות, והסתמכות על מסמכים רפואיים שהוצגו בדיעבד מזכה אותה בפיצויי פיטורים.

העובדות הצריכות להכרעה:

 1. העובדת עבדה בבית אבות כמטפלת במחלקה סיעודית בעבודה פיזית הכרוכה בהרמת מטופלים פעמים רבות במשך היום.

 1. בעקבות זאת נפגעה ונגרמו לה נזקי גוף וכאבים בכתף עד כי לא יכלה להמשיך את עבודתה.

 1. העובדת עידכנה את האחראים עליה בדבר התאונה וכן בדבר מצבה הבריאותי עובר להתפטרות. היא פנתה לעזרה רפואית בזמן אמת ואף קיבלה ימי מחלה בשל הכאבים גם בסמוך למועד בו התפטרה.

 1. העובדת מסרה מכתב התפטרות, שלא נוסח על ידה הואיל ולא היתה בקיאה בשפה העברית.

 1. העובדת מודה כי לאחר התפטרותה עבדה כמלחימה בעבודה שאינה כוללת עבודות פיזיות כפי שביצעה בבית האבות.

 1. בית האבות טען כי העובדת לא פנתה למנהלי בית האבות ולא ביקשה כי תציע לה עבודה חילופית והתפטרותה באה מסיבות אישיות.

 

ההלכות המשפטיות שנקבעו בפס"ד:

 1. סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורים מונה מספר תנאים מצטברים אותם צריכה התובעת (העובדת) למלא על מנת שתקום לה זכאות לקבלת פיצויי פיטורים: א. העובדת הוא בגדר מעמד של "עובד".

ב. העובדת התפטרה עקב מצב בריאותה או של בן משפחה.

ג. היתה סיבה מספקת להתפטרות.

 1. נטל ההוכחה לעניין תחולת סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורים מוטל על העובדת ועליה להביא ראיות באמצעות תעודות רפואיות כי מצב בריאותה אינו מאפשר לה להמשיך ולעבוד יותר אצל המעביד ומהווה סיבה מספקת להתפטרות המזכה בפיצויי פיטורים.

 1. העובדת המתפטרת מחמת מצב בריאות צריכה להראות תחושה סובייקטיבית של מצב בריאות לקוי בד בבד עם קיומם של ממצאים רפואיים.

 1. אין חשיבות למועד מתן התעודה הרפואית, הקובע הוא קיומם של הממצאים הרפואיים בעת ההתפטרות ומידת תחושתו הסובייקטיבית של המתפטר.

 1. אין הכרח כי מצב הבריאות הלקוי ימנע מן העובדת להמשיך את עבודתה, אלא שמצב זה יהווה רק להחלטת העובדת לפרוש מעבודתה.

 1. נקבע בפסיקה כי אם מתברר לעובד לאחר מכן שעל מנת להיות זכאי לפיצויי פיטורים דורשים ממנו תעודה רפואית, הוא רשאי להגישה אז, בתנאי שהתעודה תאשר כי בזמן ההתפטרות מצב בריאותו היה כזה שהצדיק את התפטרותו.

 1. עובד המתפטר עקב מצב בריאותי, צריך שיודיע על סיבת ההתפטרות על מנת לאפשר למעביד להציע תנאי עבודה אשר יאפשרו לעובד להמשיך לעבוד, על אף ליקויי הבריאות.

 1. עם זאת אי אפשר לומר באופן קטגורי כי עובד ששתק במעמד ההתפטרות, אך הוכיח לפני ביה"ד, בצורה ברורה וחד שמעית, כי התפטרותו נבעה ממצב בריאות לקוי, יפסיד את פיצויי הפיטורים. אין להסיק מלשון סעיף 6 לחוק פיצויי הפיטורים כי העובד חייב לנקוט בצעד זה או אחר כדי לזכות בפיצויי פיטורים. כל מקרה ידון לפי נסיבותיו וביה"ד ייתן את דעתו למכלול העובדות כדי לישם את הוראות החוק.

 1. יש וצריך לתת למעביד הזדמנות לסלק את המכשול העומד לפניו בשל מחלת העובד, אך אין להסיק מסקנה נגד העובד ששתק ולא הציע להמשיך ולעבוד בתנאים אלה או אחרים. התכלית היא להעניק פיצויי פיטורים לעובד שנאלץ להתפטר עקב מצב בריאות ויש להמעיט את ההגבלות המוטלות עליו באמצעות הפסד פיצויי הפיטורים.

 1. במקרה שלפנינו, במועד התפטרותה או בסמוך למועד ההתפטרות חשה העובדת כאבים שמנעו ממנה להמשיך לעבוד. היא עדכנה את האחות האחראית ופנתה לעזרה רפואית בזמן אמת ואף קיבלה ימי מחלה. ההודעה שנתנה העובדת לאחות האחראית שהיתה מבחינת העובדת המנהל היתה מספיקה בנסיבות הענין.

 1. העובדת הודתה כי לא פנתה לעבוד בתפקיד אחר בבית האבות מאחר וכל עבודה בבית האבות היתה מלווה בעבודה פיזית. אבל גם מנהל בית האבות לא הציעה לעובדת לעבוד בתפקיד אחר.

 1. לעניין המשך העבודה כמלחימה מדגיש ביה"ד כי עבודה זו אינה דורשת מאמץ פיזי כפי שנדרש ממנה בעבודתה בביתה אבות מה גם ומצבה הכלכלי כפה עליה להמשיך ולפרנס את משפחתה בעבודה שיש בה פחות חשיפה לעבודה פיזית. בפסיקה נקבע, כי אין הכרח שמצב הבריאות ימנע בעד העובד כל אפשרות להמשיך בעבודתה, די שיהא קשר סיבתי בין מצב הבריאות לבין ההתפטרות. יתכן מצב בו העובד המתפטר עקב מצב בריאותו מחפש מקום עבודה אחר המתאים למצבו ואין בכך לפגוע בהצדקה להפסקת עבודתו הקודמת.

 1. ביה"ד קבע כי העובדת זכאית לפיצויי פיטורים.

 

לתשומת לב, ובעיקר השיקולים שעניינם המדיניות המשפטית והחברתית הראויה כאשר באים להפעיל, הלכה למעשה, את סעיף 6 לחוק פיצויי הפיטורים.

 

ב ב ר כ ה ,

אפרים זילוני, עו"ד

יו"ר האגף לכלכלה ולחברה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים