פורסם ב: מאת בקטגוריות אלימות.

איגוד העובדים הסוציאליים‏י"ט חשון תשע"ב

‏16 נובמבר 2011

לכבוד

מר נחום איצקוביץ

מנכ"ל משרד הרווחה והשירותים החברתיים

שלום רב,

לצערנו, האלימות נגד עובדים סוציאליים ועובדי הרווחה נמשכת:

1. היום, יום רביעי, 16.11.11 אירע מקרה אלימות נוסף נגד עובדים סוציאליים, בעת שבן של קשיש, המטופל באגף הרווחה בקרית-אונו, תקף במכת אגרוף את מנהל האגף ועובדת סוציאלית לחוק החוסים בלשכה.

2. מקרה אלימות זה מצטרף למקרי אלימות נוספים שאירעו בתקופה האחרונה: מנהל לשכת הרווחה בכבול, שהותקף על-ידי מטופלים; מנהל לשכת הרווחה בעראבה, שנזקק לאשפוז בבית חולים לאחר שהותקף על-ידי שני אחים של עובדת סוציאלית, אותה לא מינה לראש צוות בלשכה; מנהלת אגף הרווחה בפרדס חנה-כרכור, שהותקפה במכת אגרוף, על-ידי מטופלת, מחוץ ללשכת הרווחה; ועוד.

3. להווה ידוע לך שמזה למעלה משנה נמצא על שולחן הכנסת הצעת חוק של ח"כ רחל אדטו לקביעת ענישה לתוקף עובד סוציאלי, כך שדינו יהיה מאסר של עד חמש שנים. הממשלה התנגדה להצעת חוק זו וביקשה לקבוע חוק אחיד לענישת תוקפי עובדי ציבור. בינתיים כבר חוקק חוק לענישת תוקפי צוות רפואי וחקיקה דומה לענישת תוקפי עובדי חינוך נמצאת בשלבים אחרונים של חקיקה. עובדי הרווחה ובכללם העובדים הסוציאליים יצאו מופקרים.

4. יתרה מזו, בפגישה שנערכה בלשכתך, בהשתתפות המשנה למנכ"ל המשרד, הוחלט כי משרד הרווחה יקיים עבודת מטה לקביעת סטנדרטים לטיפול בכל נושא האבטחה וההגנה על העובדים הסוציאליים, בעת מילוי תפקידם. עבודת מטה זו טרם הושלמה וטרם נקבעו סטנדרטים כאלה, כשהאלימות כלפי העובדים הסוציאליים נמשכת.

5. אנו חשים כי שלומם וביטחונם של העובדים הסוציאליים מופקר. העדר חקיקה לענישת תוקפי עובדי רווחה משדרת מסר חמור לחברה, לפיו ניתן לנהוג באלימות כלפי העובדים הסוציאליים, שהינם עובדי ציבור, הממלאים את תפקידם על-פי החוק והתקנות. אי קיום התראה והרתעה כנגד התוקפים, נותנת לגיטימציה להפקרת העובדים הסוציאליים.

6. העובדים הסוציאליים המטפלים, בין השאר, באוכלוסיות קשות בחברה הישראלית, נאלצים לעיתים להתמודד עם פרצי הזעם של לקוחותיהם, ובהעדר הגנה נדרשת של הממשלה והחוק, נשארים חשופים לאלימות כלפיהם, שכבר תבעה בעבר רצח של שלוש עובדות סוציאליות על-ידי לקוחותיהן ובני משפחתם.

כאיגוד העובדים הסוציאליים לא נוכל להשלים עם אלימות מכל סוג שהוא כלפי עובדים סוציאליים, שהפכה כבר כמעט לנחלתם היום-יומית של העובדים הסוציאליים, אם באלימות מילולית, אם בפגיעה ברכוש ואם באלימות פיזית.

לפיכך, לא נותרה בידינו ברירה ומעתה לאחר כל מקרה אלימות, מכל סוג שהוא, כלפי עובדים סוציאליים, נורה למנהלי לשכות הרווחה, בכל הארץ, לסגור את הלשכות לקבלת קהל, למשך יום שלם. במידה והאלימות כנגד העובדים הסוציאליים תמשך לא נהסס לסגור את לשכות הרווחה לקבלת קהל גם לתקופות ארוכות יותר.

חובת כולנו היא להבטיח את שלומם וביטחונם של העובדים הסוציאליים ועובדי הרווחה בכלל, וכדי להבטיח זאת, הן על-ידי חקיקה כנגד התוקפים והן לקביעת סטנדרטים לשמירה ואבטחה על הלשכות והמתקנים, בהם ניתנים שירותים סוציאליים לציבור – כל הדרכים כשרות.

לטיפולך אודה,

                                                                                                                                                 בכבוד רב,

                                                                                                                                                 עו"ס יצחק פרי

                                                                                                                                                 יו"ר איגוד העו"ס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים