פורסם ב: מאת בקטגוריות ועדה למדיניות חברתית, הסברה וקשרים בין-לאומיים.

פרטיכל מישיבת הועדה העשריםושבע

מיום ד', ט' בסיון תשע"ו, 15 ביוני 2016

השתתפו: בלהה אגוזי (יו"ר חטיבת הגמלאים), בריאן אוסלנדר (ציר וועידה, מרכז קשרים ביןלאומיים וחבר ההנהלה האירופאית של ה-IFSW), דר' אסתי אשל (נציגת ארגון המנהלים), נחמה דותן (יו"ר תא המפקחים), דורית בירןדקלבאום (עו"ס), גל הלרמיבר (צירת וועידה), ציון זהבי (יו"ר עמותת העו"ס הקהילתיים), טאובה חמיטובסקי (עוס"ק), דר' אהרן יורק (ציר וועידה ויו"ר), מעין סימון (צירת וועידה), דור רובינזון (צירת וועידה).

התנצלו: גילה אזולאי (חברת מזכירות), יפה ארפה (יו"ר עמותת חומ"ש), דוד גולן (דובר האיגוד), רעות גולדמן (נציגת תא ילדים ונוער בסידור חוץביתי), רותי דריהם (צירת וועידה), סנדרה וינוגרד (נציגת תא זקנה), שלמה ז'ולטי (ציר וועידה), מיה חסקל (צירת וויעדה), ענבל חרמוני (צירת וועידה ויו"ר עמותא, תא עו"ס בעמותות), מיכל יאסו (צירת וועידה), גילה יצחק (נציגת תא קציני מבחן וחוקרי ילדים), איריס פלורנטין (נציגת תא הסגל הבכיר, מש' הרווחה), אביגיל רוטדומן (צירת וועידה ונציגת תא בריאות).

על סדר היום:

  1. תנחומים:

כל חברי הוועדה שלחו תחומים לגילה אזולאי על פטירת בעלה.

  1. עדכונים:

  1. כנס מדיניות "עובדים סוציאליים ומדיניות חברתית: משפיעים או מושפעים?"

אהרן עדכן את חברי הוועדה. התכנית סוכמה, אך טרם סוכם מי ישבו בפנל העו"ס ומי יתנו את שש הסדנאות. החברה שהועסקה ע"י האגודה לקידום העבודה הסוציאלית כבר מכינה את ההודעה השנייה ובה פרטי הרישום. נחמה שאלה מדוע שר הרווחה לא הוזמן? אהרן ענה שהכנס מיועד לכל העו"ס בכל התחומים, אך הוועדה יחד עם צפרא תשקול הזמנת השר.

  1. אות הוקרה לאישי ציבור

אהרן עדכן שה"קול קורא" להמלצות כבר יוצא [כבר יצא] וועדת השיפוט הורכבה מאלו שהציעו את עצמם (גל שחם, גל הלרמיבר ורותי דריהם) ושלושה שהוצעו ע"י אחרים והסכימו (אסתי אשל, ישראל אמיר ואורנה עמוס). צפרא מצטרפת, דוד גולן ישמש יועץ ואהרן ירכז את התהליך.

  1. הפורום למאבק בעוני

דורית דיווחה שהפורום לקח על עצמו שתי משימות: המאבק בתקציב והגדלת הקצבאות ע"פ העקרונות ואמות המידה שנקבעו ע"י וועדת אלאלוף. תיערך שדולה אצל חברי כנסת ונשקלת מחשבה לארגן הפגנה לקראת הגשת הצעת התקציב.

נחמה שאלה אם ניתן לחבר בין הפעולות המתכוננות של הפורום לבין הכנס? דורית ענתה שאולי ניתן בסדנאות להשתמש בדוגמאות מפעילות זו. אסתי אמרה שחשוב לכלול גם סוגיית איהדיפרנציאציה בין יישובים בתקצוב (כולם מצופים להוסיף 25% "matching") ושוב להעלות את נושא החוק לסל שירותים חברתיים. דורית הוסיפה שבכנס ניתן גם לגייס פעילים (עו"ס ולקוחותיהם) ולאסוף עדויות. ציון וטאובה אמרו שהכנס ישמש הזדמנות לחשיפת וועדת המדיניות בפני קהל העו"ס וליצור קשר ראשוני עמם. מעין תכין "קול קורא" ובו העו"ס יתבקשו להעלות נושאים וסוגיות מהשטח, הן ביוזמת התאים (אהרן ישלח מכתב לכל ראשי התאים בנדון) והן ביוזמתם, ויתגייסו לקדמם (כמובן לאחר אישור המרכז). הפורום למאבק בעוני לא ישמש שותף בארגון הכנס, אולם פועלו יקודם לאורך כל שדרת הנושאים שיעלו בכנס.

  1. IFSW

בריאן דיווח שהצעה הוגשה להנהלה האירופאית לקיים כנס ביןלאומי בירושלים בשנת 2019. גם תורכיה הגישה הצעה. השנה ייערך כנס עולמי בבירת אייסלנד.

  1. דיור ציבורי

אסתי דיווחה שהנושא ירד כמעט מהנוף הפוליטי ואין כל תגובה מהשטח. לדעתה, בעיות דיור גורמות לאיתפקוד משפחתי בצורה משמעותית, ואסור שנושא זה ירד מסדר היום הציבורי. גל הוסיפה שקיימת פעילות ערה של הקואליציה לדיור ציבורי, עמותת "במקום" והאגודה לזכויות האזרח, שפועלות גם בכנסת. דיור ציבורי עולה כנושא בדיון הנערך כעת על התחדשות עירונית ונדון בוועדה המיוחדת בכנסת. היא הזכירה גם קבוצה פעילה בחיפה בסיוע עובדים קהילתיים. מעין ציינה שוב את חשיבות החיבור בין הקואליציה לדיור ציבורי לבין הפורום למאבק בעוני, עלמנת למנף את העשייה ולייצר מכפלת כוח. גל ודורית יצרו קשר בין העובדים הקהילתיים הפעילים בתחום זה לבין הפורום. גל שיבחה את הקורס שניתן בביה"ס המרכזי בנושא היבטים חברתיים בתכנון, שבעקבותיו נוצרה פלטפורמה טובה לשיח בין עובדים קהילתיים. דור הציעה לפתוח קהילת ידע בתחום.

  1. המלצות להתמקדות הוועדה ממושב הוועידה האחרון:

מעין הציגה את הסיכום (מצו"ב) מקבוצת דיון במושב הוועידה בנתניה. ציון הציע שחברי הוועדה, שאמנם קיבלו את הסיכום אך לרוב לא העמיקו בו, יעיינו בו ובדיון שייערך בדואר האלקטרוני יקבעו את דירוג הסוגיות לעבודתה של הוועדה בשנת העבודה הבאה, 2016-17. כמוכן, ככתוב לעיל, הסיכום יישלח גם ב"קול קורא" לכל העו"ס והם יוזמנו להצטרף לוועדה. מעין הדגישה שחשוב שהתיעדוף יבוצע לא רק ע"י חברי הועדה, אלא בהתייעצות עם הפעילים באיגוד שמבקשים לקדם סוגיות. לכן, אם יש נושא שהוועדה תחשוב אותו כפחות חשוב או דחוף, אם יש עו"ס פעילים המוכנים לקדמו בפועל, הוועדה והמרכז לא יבלמו אותם. טאובה הסכימה להצעה שעשויה להגביר את כוחות הוועדה. צוותים, בהנחיית חברי הוועדה הנוכחיים, אולי בתגבור מומחים לנושא מהשטח ומהאקדמיה, יוכלו להקדיש את עצמם לקידום הסוגיות.

מעין הזכירה את ההצעה לפנות לאגודה ולהעסיק איש/ה בשכר לקידום ולריכוז נושאים חברתיים. אהרן ימלא טופס ויגיש אותו לאגודה לתקצוב.

  1. הישיבה הבאה:

הישיבה הבאה נקבעה ליום 7.9.16, יום הכנס. כמובן לא נקיים ישיבה אחרי הכנס, שיימשך רוב היום. במקומה הישיבה הבאה נקבעה ליום ד', כ"ה באלול תשע"ו, 28.9.16, בשעה 17.00 באיגוד. אהרן בירך את כל חברי הוועדה בברכת קיץ נעים וציפה שכולנו ניפגש בשפיים בכנס ביום 7.9.16.

רשם: אהרן יורק